Haber Detayı
14 Ocak 2021 - Perşembe 01:42 Bu haber 1149 kez okundu
 
Seydişehir’in yerel hafızası olan gazeteler dijital ortama alınsın
Görüntülü haber...
KÜLTÜR - SANAT Haberi
Seydişehir’in yerel hafızası olan gazeteler dijital ortama alınsın

Gazeteci şair yazar Bahaddin Paslı (81) Seydişehir’de 1955 yılında başlayan basın tarihinin 65 yıllık yerel gazetelerin dijital ortama alınmasını istedi.

Genç nesillere ışık, araştırmacılar için kaynak niteliğindeki ciltlenmiş gazetelerin evinde yer aldığını belirten Paslı, yerel gazetelerin internet ortamına aktarılarak genç kuşaklar için hizmete sunulması noktasında ilçenin ilk üniversitesi olduğunu söyledi.

Eski Seydişehir tarihini yansıtan gazeteleri dijital ortama taşıyacak bir yetkili veya bir babayiğidin ilke imza atması çağrısında bulunan Paslı, ‘’ Seydişehir’in 65 yıllık tarihine tanıklık eden bugün bir kısmının yayın hayatına son vermiş olan gazeteler ciltlenmiş vaziyette evimde arşivlenmektedir. En azından genç kuşaklar yaşadıkları ilçenin hangi durumlardan bugünlere geldiğini öğrenmiş olurlar. Yazarlara araştırmacılara da kaynak teşkil eder. Yarın bizler olmayız. Bu dünün gazetelerini yerel hafıza olarak ölümsüzleştirelim. Eski tarihi binalardan biri basın müzesi haline getirilsin. Geçmişten ders almamızı sağlayan bu gazeteleri geleceğe taşıyalım. 65 yıllık basın tarihinde yaşanmış hikâyeler var. O arşivleri bugünün insanlarına sergilemeliyiz. Gerçekten parayla ölçülemez tarihi öneme sahip arşivimiz var. Çünkü geçmiş tarihimize ışık tutuyor. Bunlar evin bir köşesinde duracağına Seydişehir sevdalısı bir babayiğit çıkarda dijital ortama aktarılmasını sağlar.’’

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Seydişehir’in, yerel, hafızası, olan, gazeteler, dijital, ortama, alınsın,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı