Haber Detayı
29 Ekim 2020 - Perşembe 00:18 Bu haber 1428 kez okundu
 
Büyükşehir belediyesinden tohum eleme selektörü
EKONOMİ Haberi
Büyükşehir belediyesinden tohum eleme selektörü

Seydişehir Ziraat Odası Başkanı İsmail Korkmaz, üretimi artırmak ve çiftçinin kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından 500 bin liralık yatırımla tohum eleme tesisi desteğinde bulunacağının müjdesini verdi.

 Ziraat Odası Başkanı İsmail Korkmaz, tarım ve hayvancılıkla geçinen ilçede kaliteli ürün yetişmesi için kaliteli tohum elde edilmesini sağlayacaklarını söyledi.

2018 yılında Karabulak Mahallesine kurulan Hububat eleme selektör tesisinin ürün çeşitlerine karşı yetersiz kaldığı belirterek ‘’ İki yıl önce kurulan bu makinede yalnızca Buğday ve Arpa eleyebiliyoruz. Çiftçilerimiz nohut, çerezlik kabak, fasulye gibi ürünleri eleyemiyor. Çiftçilerimizin ihtiyacını karşılayacak son teknoloji yapımı bir tesis kazandırmak için Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay beye başvurduk. 500 bin liralık yatırım desteğiyle önümüzdeki yıl inşallah bu makineyi üreticilerimize kazandıracağız. Selektör makinesinin görevi, tohum içindeki yabancı maddeleri temizlemek, sınıflandırmak ve ilaçlamaktır. Bu makineler sayesinde, sağlıklı ve ilaçlanmış kaliteli hububat tohumu kullanarak, hububattaki çeşitli hastalıkların sebep olduğu kayıplardan da çiftçimiz kurtulmuş olacak. Ayrıca, zirai mücadele girdilerinde de önemli ölçüde tasarruf sağlayacaklar.” dedi.

Korkmaz, selektör makine yatırımının ilçeye kazandırılmasında Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal’a, kırsal kalkınma daire başkanlığına teşekkür etti.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Büyükşehir, belediyesinden, tohum, eleme, selektörü,
Yorumlar
Haber Yazılımı