Haber Detayı
21 Haziran 2020 - Pazar 01:43 Bu haber 5690 kez okundu
 
Alüminyum işçisinin direniş öyküsü 1
Seydişehir halkının özelleştirmeye karşı direnişini bir nostalji hikayesini sizlerle paylaşıyoruz. Görüntülü..
NOSTALJİ Haberi
Alüminyum işçisinin direniş öyküsü 1

Özelleştirme kıskacında Alüminyum İşçilerinin 2000-2005 direnişi halk hareketinin güçlü göstergesiydi.

5 yıl süren direnişe rağmen özelleştirmeyi durduramasa da sürecin mutlak bir başarısızlıkla sonuçlandığını söylemek büyük bir haksızlık olacaktır. Seydişehir direnişinin temel kazanımı, sendikal hareketin ve genel anlamda işçi hareketinin gösterdiği kararlılık toplumsal muhalefete verdiği moral olmuştur. En azından haklarını arayıp boyun eğmemişlerdir.

Diğer yandan daha önce belirtildiği gibi özelleştirme karşıtı bir mücadele yenilgi ile sonuçlansa da yenilenlerin nasıl yenildikleri de son derece önemlidir. İşçiler belki taleplerini kabul ettiremeyerek “yenilmişler” ama kolay da teslim olmamışlardır. Özelleştirme karşısında birleşik bir savunma hattı oluşturma deneyimi olmuştur.

Vatanı vatan yapan Seydişehir alüminyumudur. Satmayın ağalar, yapmayın paşalar" denilerek Meclis'e seslenildi. Anayasal direniş hakkını kullandı.

Özelleştirme sonra kimisi zorunlu emekli edilirken birçoğu da yurdun çeşitli yerlerine savruldu hak kayıplarına uğrayarak heder oldular. Onurlarını yüreklerini birliklerini kaybetmediler!

Şimdi soruyoruz? Onları bu hale getirenler şimdi çok mu rahatlar?

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Alüminyum, işçisinin, direniş, öyküsü, 1,
Yorumlar
Haber Yazılımı